clear and close
No data

2008 Krizini Bilen Yatırımcı İki Hisseden Vazgeçmiyor

16/05/2024 14:19:06
2008 Krizini Bilen Yatırımcı İki Hisseden Vazgeçmiyor

Big Short kitabı ve filmiyle dünya çapında üne kavuşan fon yöneticisi Michael Burry, Çin hisse senetlerinin dibe vurmasına rağmen ilk çeyrekte JD.com ve Alibaba Group’a olan pozisyonlarını ikiye katladı. 2008’de ABD’deki konut çöküşünü tahmin ederek ün kazanan Burry, Çin teknoloji hisselerinden vazgeçmiyor.

Michael Burry’nin yatırım şirketi Scion Asset Management, Çin hisse senetlerinin dibe vurmasıyla ilk çeyrekte JD.com Inc ve Alibaba Group Holding Ltd.’ye olan pozisyonlarını ikiye katladı. JD.com, firmanın e-ticaret operatöründeki hissesini dönem içinde yüzde 80 oranında artırmasının ardından Scion Asset Management’ın portföyündeki en büyük holdingi oldu. Alibaba, firmanın 50 bin hisse daha eklemesinin ardından toplam değeri yaklaşık 9 milyon dolar ile ikinci en büyük pozisyonu oldu.

JD.com’un ABD’de işlem gören hisseleri bu yıl yüzde 16’dan fazla artarken, Alibaba’nın hisseleri yaklaşık yüzde 4,5 arttı. Ucuz değerlemeler ve Pekin’in politika desteğinin bir dizi hisse senedi göstergesinin boğa piyasalarına girmesine izin vermesi nedeniyle küresel yatırımcılar Çin Borsasına temkinli bir dönüş yapıyor. Kazançlardaki sürdürülebilir büyüme, toparlanmanın devam etmesi için hayati önem taşıyor.

Burry, Çin salgından çıkarken 2022’nin sonunda New York’ta halka Alibaba ve JD.com’un hisselerini satın almıştı. Pozisyonlarını 2023’ün ikinci çeyreğinde kapatan Burry, aylar sonra yeniden açtı.