clear and close
No data

33 Milyon Telefon Numarası Bulan Hackerlar, Kripto Para Yatırımcılarına Saldırabilir

06/07/2024 08:08:36
33 Milyon Telefon Numarası Bulan Hackerlar, Kripto Para Yatırımcılarına Saldırabilir

30 milyondan fazla telefon numarasını ele geçiren hackerlar, kripto para yatırımcılarını hedef alabilir. Geçen hafta bir hacker, ABD mesajlaşma devi Twilio’dan 33 milyon telefon numarası çaldığını iddia etti. Twilio, “tehdit aktörlerinin” Twilio’nun kullandığı popüler iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması Authy’yi kullanan kişilerin telefon numaralarını tespit edebildiğini doğruladı.

Authy, Google Authenticator’dan sonra en çok kullanılan iki faktörlü uygulamalardan biri olup, kripto para yatırımcıları tarafından da yaygın şekilde kullanılıyor.

Oltalama Saldırısı Riski

ShinyHunters olarak bilinen hacker veya hackerlar, tanınmış bir hacker forumunda Twilio’yu hacklediklerini ve 33 milyon kullanıcının cep telefonu numaralarını ele geçirdiklerini yazdı. Twilio sözcüsü Kari Ramirez, “Şirket, tehdit aktörlerinin yetkilendirilmemiş bir uç nokta nedeniyle Authy hesaplarıyla ilişkili verileri, telefon numaraları dahil, tespit edebildiğini belirledi. Bu uç noktayı güvence altına almak için harekete geçtik ve yetkilendirilmemiş istekleri artık kabul etmiyoruz” dedi.

Ramirez ayrıca, “Tehdit aktörlerinin Twilio’nun sistemlerine veya diğer hassas verilere erişim sağladığına dair hiçbir kanıt görmedik. Önlem olarak, tüm Authy kullanıcılarından uygulamanın en güncel Android ve iOS versiyonuna geçmelerini, phishing ve smishing saldırılarına karşı dikkatli olmalarını ve farkındalıklarını artırmalarını istiyoruz” diye ekledi.

Saldırı Taktikleri

Hackerlar, bu telefon numaralarının sahiplerine daha farklı şekillerde saldırı düzenleyebilir. SocialProof Security CEO’su Rachel Tobac’a göre, saldırganlar, telefon numarasını bildikleri kişilere sanki Authy/Twilio yetkilisiymiş gibi ulaşarak phishing (oltalama) saldırısı yapabilir. Tobac, “Bu saldırılar, telefon numaralarını ele geçiren hackerlar için daha inandırıcı hale gelebilir” dedi.

Kripto para yatırımcılarının, bu tür saldırılara karşı ekstra dikkatli olmaları ve kimlik doğrulama uygulamalarının en güncel sürümlerini kullanmaları önem arz ediyor. Hackerlar tarafından ele geçirilen telefon numaraları, dolandırıcılık ve kimlik avı saldırılarının inandırıcılığını artırabilir, bu yüzden kullanıcıların dikkatli ve bilinçli olması gerekiyor.