clear and close
No data

ABD’de Çekirdek Enflasyon Altı Ay Sonra İlk Kez Yavaşladı

15/05/2024 16:17:34
ABD’de Çekirdek Enflasyon Altı Ay Sonra İlk Kez Yavaşladı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ABD’deki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında aylık bazda yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin altında bir yükseliş kaydetti. Bu durum, çekirdek enflasyonun, yani enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen fiyat artışlarının, altı ayın ardından ilk kez yavaşlamasına işaret etti.

Nisan ayında çekirdek TÜFE aylık olarak yüzde 0,3, yıllık olarak ise yüzde 3,6 artış gösterdi. Buna karşın, toplam TÜFE yıllık bazda yüzde 3,4 arttı ve piyasa beklentileri ile paralel bir seyir izledi.

Bu gelişmelerin ardından, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonda soğuma eğiliminin devam ettiğine dair kanıtların beklenmesi gerektiğini vurguladı. Powell, borçlanma maliyetlerinin uzun süre yüksek tutulmasının önemine işaret ederek, faiz oranlarının düşürülmesi için gereken güven düzeyine ulaşmanın beklenenden daha uzun süreceğine dikkat çekti.

Powell ayrıca, “Sorunsuz bir yol olmasını beklemiyorduk, ancak bu veriler herkesin beklediğinden daha yüksek çıktı. Bu durum, sabırlı olmamız ve kısıtlayıcı politikanın etkisini göstermesine izin vermemiz gerektiğini gösteriyor. Enflasyonun zaman içinde yüzde 2’ye ineceğinden emin olmamız daha uzun sürecek gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Fed Başkanı’nın açıklamaları, piyasalarda dikkatle takip edilirken, enflasyonun kontrol altına alınması için atılacak adımlar merakla bekleniyor.