clear and close
No data

ABD’de Ocak ayında enflasyon rakamları tahminleri aşarak yüzde 0,3 artış kaydetti

13/02/2024 20:00:43
ABD’de Ocak ayında enflasyon rakamları tahminleri aşarak yüzde 0,3 artış kaydetti

ABD’de Ocak ayında enflasyon rakamları tahminleri aşarak yüzde 0,3 artış kaydetti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, yıllık enflasyon oranı yüzde 3,1’e yükseldi.

Beklentiler, enflasyonun aylık yüzde 0,2 artması ve yıllık bazda yüzde 2,9’a gerilemesi yönündeydi. Ancak enflasyon, geçen yıl Aralık ayında aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.

Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, bu dönemde aylık bazda yüzde 0,4 artış göstererek son 8 ayın en hızlı artışını yaşadı. Yıllık bazda ise değişmeyerek yüzde 3,9 olarak kaydedildi. Beklenti ise yıllık yüzde 3,7 artıştı.

Gıda fiyatlarındaki yükseliş devam ederken, aylık olarak yüzde 0,4 artış gösterdi. Barınma maliyetleri ise aylık yüzde 0,6, yıllık yüzde 6 artış gösterdi. Enerji fiyatları ise benzin fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak yüzde 0,9 düşüş yaşadı.

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi, Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentileri azalttı. Para piyasalarında Fed’den ilk faiz indirimi beklentisi, Haziran’dan Temmuz’a ertelendi.

Fed’in bir sonraki toplantısı 19-20 Mart’ta gerçekleşecek. Ancak bankanın faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor.