clear and close
No data

Alman Sanayisinde Sert Daralma

05/07/2024 10:04:31
Alman Sanayisinde Sert Daralma

Almanya’da sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 2,5 düşerek son 1,5 yılın en sert aylık düşüşünü kaydetti. Bu durum, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın zor olduğuna işaret ediyor.

Sanayi üretiminde Mayıs ayındaki düşüş, bir önceki aya göre yüzde 2,5 olarak gerçekleşti. Böylece Aralık 2022’den bu yana aylık bazda en sert düşüş yaşanmış oldu. Yıllık bazda ise gerileme yüzde 6,7 olarak kaydedildi.

Otomobil, makine üretimi ve elektrikli teçhizat sektörlerinde yüzde 5’in üzerinde düşüşler gözlendi. Mayıs ayında fabrika siparişleri de beklentilerin aksine düşüş gösterdi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İmalat sektöründeki iş beklentilerinin son dönemde zayıflamasıyla birlikte, siparişlerdeki kalıcı düşüşler önümüzdeki aylarda ivmenin oldukça düşük olacağına işaret ediyor. Üretim ancak küresel ticaretin daha da toparlanması ve sanayi mallarına yönelik talebin canlanmasıyla istikrar kazanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Sanayi sektörü, Almanya’nın ekonomik toparlanmasında zayıf bir nokta olarak öne çıkıyor. Yüksek faiz oranları ve zayıf dış talep, özellikle ihracat odaklı firmalar için olumsuz bir ortam yaratıyor.