clear and close
No data

Bakan Şimşek: “Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi Sınırlı Olacak”

15/05/2024 15:00:18
Bakan Şimşek: “Köprü ve Otoyol Zamlarının Enflasyona Etkisi Sınırlı Olacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde yapılan son zamların yıllık enflasyona etkisinin oldukça sınırlı olacağını belirtti. Şimşek, zamların enflasyona yaklaşık 0,05 puanlık bir etki yapacağını, bu tahminin taşımacılık maliyetlerinden kaynaklanan tüm dolaylı etkileri içerdiğini ifade etti.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, “Yıl sonu enflasyon hedefimize ulaşmakta kararlıyız. Mali disiplini güçlendirmek adına aldığımız kararlar ve ‘Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ dahil olmak üzere önümüzdeki süreçte atacağımız adımlar, enflasyonla mücadelemize artarak devam edecek desteğimizi göstermektedir” dedi.

Son zam dalgası ile birlikte, İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde otomobiller için geçiş ücretleri 15 liradan 24 liraya yükseldi. Osmangazi Köprüsü’nde en ucuz geçiş ücreti 290 liradan 399 liraya, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 295 liradan 419 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ise 35 liradan 49 liraya çıktı. Enflasyona yansıması beklenen bu artışlar, köprülerdeki geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 40 ila 60 arasında bir artışa işaret ediyor.

Bakan Şimşek’in vurguladığı gibi, bu zamların genel enflasyon üzerindeki etkisinin sınırlı kalması bekleniyor. Ancak bu artışlar, günlük yaşamda ve taşımacılık maliyetlerinde hissedilecek düzeyde olabilir.