clear and close
No data

Bakan Uraloğlu: Hızlı Tren Hizmeti 52 İle Ulaşacak

12/02/2024 11:31:18
Bakan Uraloğlu: Hızlı Tren Hizmeti 52 İle Ulaşacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ve Yol Haritası kapsamında hızlı tren hizmetlerinin genişletileceğini belirterek, Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule gibi projelerin tamamlanmasıyla 52 ilin hızlı tren hizmetine erişeceğini duyurdu. Bakan Uraloğlu, ÖZBİR Vagon Sanayi AŞ’nin Arifiye’deki tesislerinde İsviçre Devlet Demiryolları için üretilen yeni nesil akıllı demiryolu bakım araçlarının teslim törenine katıldı.

Bakan Uraloğlu, demiryolu hatlarının limanlara, havaalanlarına ve lojistik merkezlere bağlanmasını vurgulayarak, 22 yılda demiryollarına 22,1 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ve demiryolu ağının 28 bin 590 kilometreye çıkarıldığını açıkladı.

Uraloğlu’nun ifadelerine göre, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ve Yol Haritası çerçevesinde, Ankara-İzmir, Mersin-Adana-Gaziantep, Halkalı-Kapıkule gibi hızlı tren projelerinin tamamlanmasıyla 52 il hızlı tren hizmetine kavuşacak ve demiryolu hat uzunluğu 28 bin 590 kilometreye ulaşacak.

Ayrıca, Bakan Uraloğlu’nun belirttiğine göre, “Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı”nda ön proje çalışmaları tamamlandı. Hattın güzergah uzunluğu 344 kilometre olacak ve İstanbul-Ankara arasındaki seyahat süresi 80 dakikaya düşecek.

Türkiye’nin uluslararası alanda önemli projelerinden biri olan “Kalkınma Yolu Projesi” ile Güney Asya ve Orta Doğu’nun Avrupa’ya yeni bir güzergahla bağlanacağını vurgulayan Uraloğlu, projenin Türkiye için hayati bir bağlantı olacağını belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli tren seti üretimine de vurgu yaparak, 2030 hedefi doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Türkiye’nin dünya genelinde marka oluşturduğu projeler arasında yer alan yerli üretimlerin önemine değindi.

Bu kapsamda, Bakan Uraloğlu, ASPİLSAN tarafından üretilen ilk ihtiyaç aküsü bataryalarına sahip metro araçlarının kullanılacağını ve Türk firmalarının dünya genelinde önemli projelere imza attığını dile getirdi.

Bakan Uraloğlu’nun aktardıklarına göre, ÖZBİR tarafından gerçekleştirilen önemli projeler arasında İsviçre Devlet Demiryolları için üretilecek yeni nesil katener hattı monte ve demonte araçları ve vinçli yol bakım araçları da bulunuyor.

Uraloğlu, Türk firmalarının demiryolu sektöründeki katkılarından dolayı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.