clear and close
No data

Bitcoin, ABD’deki Ekonomik Veriler Yüzünden Hafif Sarsıldı

16/05/2024 07:21:34
Bitcoin, ABD’deki Ekonomik Veriler Yüzünden Hafif Sarsıldı

Bitcoin fiyatı, ABD’deki ekonomik verilerin beklentileri aşmasının ardından küçük çaplı bir düşüş yaşadı. TradingView verilerine göre, Bitcoin dün akşam saatlerinde 63.249 dolardan 60.383 dolara kadar düştü. Ancak ilerleyen saatlerde toparlanarak 62.000 doların biraz üstünden işlem görmeye başladı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından nisan ayına ilişkin açıklanan verilere göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), bir önceki aya kıyasla %0,5 artış gösterdi. Analistlerin beklentisi %0,3 artış olacağı yönündeydi. Bu haftaki ÜFE ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Federal Rezerv’in ilerleyen süreçteki politikaları hakkında ipucu verebilir.

Amsterdam’daki Yabancı Bankacılar Birliği etkinliğinde konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artırımına gitmelerinin muhtemel olmadığını belirterek, sabırlı olunması ve yüksek faiz oranlarının çalışmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. CME FedWatch verilerine göre, temmuz ayında yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarının indirilmesine %31,4 ihtimal veriliyor.

Bu ekonomik verilerin ve Fed’in açıklamalarının, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerinde kısa vadeli dalgalanmalara yol açması bekleniyor. Yatırımcılar, merkez bankasının politikalarına dair ipuçlarını yakından takip ederek stratejilerini buna göre şekillendiriyor.