clear and close
No data

Bitcoin’de ETF Rüzgarı Esiyor

12/02/2024 11:41:49
Bitcoin’de ETF Rüzgarı Esiyor

Bitcoin, yeni spot ETF’lerin piyasaya sürülmesiyle birlikte son bir yıl içindeki en uzun yükseliş serisine doğru ilerliyor. Kripto para birimi Bitcoin, rekor kıran ETF’lerin desteklediği bir yükseliş serisiyle bir yıl önce görülen prim serisinin tekrarına hazırlanıyor.

Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin, 49 bin dolar civarında seyrederek yükselişini sürdürdü. Eğer Bitcoin günü yükselişle tamamlarsa, yedi günlük bir seriyle Ocak 2023’ten bu yana en uzun prim serisini kaydetmiş olacak.

Son dönemde, Bitcoin’e olan ilgiyi artıran ETF’lere girişler devam ediyor. 11 Ocak’ta işlem görmeye başlayan dokuz yeni spot Bitcoin fonu şimdiye kadar 9 milyar dolardan fazla yatırımcı girişi çekti.

Bloomberg Intelligence analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, BlackRock Inc. ve Fidelity Investments’ın fonlarının, piyasadaki en başarılı ETF’ler arasında yer aldığını belirtti.

Kripto platformu BTC Markets Pty’nin CEO’su Caroline Bowler, Bloomberg Television’da yaptığı açıklamada, “kurumsal paranın varlık sınıfına doğru artan bir hareketinin” göstergeleri olduğunu ifade etti.

Kriptoda en eski fonlardan Grayscale Bitcoin Trust, yeni fonların piyasaya sürüldüğü gün bir ETF’ye dönüşmüştü.

ETF’lerin yarattığı heyecan, geçen yıl Bitcoin’in yeniden canlanmasına yol açmış ve işlem görmeye başladığı gün Bitcoin, kısa bir süre için 49 bin doları geçmişti. Ancak, yatırımcıların kâr realizasyonu ve ETF’lerin perform