clear and close
No data

Borsa İstanbul, Haftaya Hafif Yükselişle Başladı

15/01/2024 11:02:55
Borsa İstanbul, Haftaya Hafif Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 endeksi, haftanın ilk işlem gününe %0,13 oranında kısmi bir yükselişle 7.996,66 puandan başladı.

Geçen hafta pozitif bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, haftayı %4,69’luk bir yükselişle 7.986,47 puandan kapatmıştı. Haftaya ise olumlu bir başlangıç yaparak yükseliş trendini sürdüren endeks, ilk işlemlerde artışını sürdürdü.

Turizm, kobi ve metal sektörleri, Borsa İstanbul’da ilk işlemlerde en çok yükseliş gösteren sektörler olarak öne çıktı. Bankalar ise güne ekside başlayarak ilk saatte %1,5’e yakın bir değer kaybı yaşadı. Aynı dönemde mali endeks yarım puanlık bir düşüş yaşarken, ulaştırma ve holding sektörleri de haftaya kısmi kayıpla başladı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında ALFAS, TATEN, KAYSE, ASGYO ve EUPWR payları, açılışta en çok yükselen hisseler oldu. Diğer yandan, ISCTR, MIATK, GARAN, YKBNK ve AKBNK payları güne düşüşle başlayan hisseler arasında yer aldı.

Borsa genelinde VKING ve AYES payları %7’lik değer artışıyla en hızlı yükselen hisseler olurken, PEGYO ve BAYRK payları ise sırasıyla %6’lık gerileme ile en çok düşen hisseler olarak kayda geçti.