clear and close
No data

BYD ile Türkiye’de Büyük Yatırım Anlaşması İmzalandı

08/07/2024 16:54:36
BYD ile Türkiye’de Büyük Yatırım Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen törenle, Çinli elektrikli araç üreticisi BYD ve Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında önemli bir yatırım anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu’nun katılımıyla gerçekleşen imza töreninde, Türkiye’de yapılacak büyük ölçekli yatırım detaylarıyla belirlendi.

Yapılan açıklamaya göre, BYD Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım yapacak ve yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kuracak. 2026 yılı sonunda üretime başlaması planlanan tesis, 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlayacak.

BYD tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin güçlü teknoloji ekosistemi, sağlam tedarikçi altyapısı, stratejik konumu ve nitelikli iş gücü sayesinde, yeni üretim tesisinin markanın yerel üretim kabiliyetlerini güçlendireceği ve lojistik verimliliğini artıracağı vurgulandı. Ayrıca, Avrupa’daki artan yeni enerji araçları talebini karşılamayı hedefledikleri belirtildi.

Bu anlaşma, Türkiye’nin sürdürülebilir teknoloji alanında küresel yatırımlarını artırma hedeflerine önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyor.