clear and close
No data

Çin’deki 1,9 Milyar Dolarlık Operasyonda Kripto Para Detayı

16/05/2024 07:15:58
Çin’deki 1,9 Milyar Dolarlık Operasyonda Kripto Para Detayı

Yerel haber kaynaklarına göre, Çin’deki yetkililer 1,9 milyar dolarlık bir suç örgütünü çökertti. Organize suç örgütü, Çin’deki döviz kısıtlamalarını aşmak için stablecoin USDT’yi kullandı. Örgüt, USDT’yi kullanarak yasa dışı şekilde döviz işlemi yapılmasına aracılık etti.

Ülkenin 26 farklı bölgesinde gerçekleştirilen operasyon sonucunda 193 şüpheli gözaltına alındı. Suç örgütünün, uyuşturucu ve kozmetik kaçakçılığı, yurt dışından yasa dışı şekilde varlık alımı ve vergi iade işlemlerinde 137 milyon yuanlık (18,9 milyon dolar) sahtekarlık gibi suçlar da işlediği iddia edildi.

Operasyonlar sırasında, ülke genelinde 149 milyon yuana (20,6 milyon dolar) bloke konduğu bildirildi. Bu operasyon, Çin’in kripto para birimlerini kullanarak gerçekleştirilen yasa dışı faaliyetlere karşı ne kadar ciddi önlemler aldığını gösteriyor.

Bu gelişme, kripto paraların yasa dışı kullanımının ne kadar geniş bir alana yayılabileceğini ve bu tür faaliyetlerin engellenmesi için uluslararası iş birliğinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.