clear and close
No data

Commerzbank’tan TL Tahmini: Yıl Sonu İçin 35

09/07/2024 16:40:55
Commerzbank’tan TL Tahmini: Yıl Sonu İçin 35

Commerzbank, Türk lirası için yıl sonu beklentisini değiştirmeyerek 35 seviyesinde tuttuğunu açıkladı. Bankanın Gelişen Piyasa Ekonomisti Tatha Ghose, yayımladığı notta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranını yüzde 50’ye yükseltmesinin ardından Türk lirasının istikrarlı bir seyir izlediğini belirtti.

Ghose, enflasyonun Haziran ayında ilk kez aşağı yönlü bir sürpriz yaptığını hatırlatarak, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin de toparlandığını ifade etti. Ayrıca, ABD’deki son verilerin Türk lirası ve diğer gelişen ülke para birimlerini desteklediğine dikkat çekti.

Bununla birlikte, bazı belirsizliklerin devam ettiğini belirten Ghose, Dolar/TL için yıl sonu tahminlerini 35 olarak koruduklarını açıkladı. Ghose, notunda şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Şimşek, geleneksel ekonomi politikalarına bağlı kalacakları konusunda piyasaya güvence verdi. Merkez Bankası yönetimi de enflasyonun gelecek aylarda ılımlaşacağını belirtiyor. Bu, kritik bir test olacak. Enflasyon baz etkileriyle yüzeysel olarak yavaşlayacak ancak temel düzeyde yavaşlama olmazsa politika yapıcılar yeni bir güven krizi yaşayabilir. Dolar/TL’de 2024 sonu için 35 olan ‘sembolik tahminimizi’ koruyoruz.”

Commerzbank’ın bu değerlendirmesi, piyasa oyuncularının dikkatini çekerken, Türk lirasının performansı ve TCMB’nin politikaları merakla izlenmeye devam ediliyor.