clear and close
No data

Dev Yatırım Bankası: Kripto Paralar Patlamanın Eşiğinde, Hızı Şaşırtıyor!

05/07/2024 08:05:33
Dev Yatırım Bankası: Kripto Paralar Patlamanın Eşiğinde, Hızı Şaşırtıyor!

Yatırım bankası Architect Partners, geçen hafta yayımladığı 3 aylık raporunda, kripto para sektörünün büyük bir patlama evresine girdiğini belirtti. Raporda, kripto paraların yılın ilk yarısında 750 milyar dolardan fazla değer artışı yaşadığı vurgulandı.

Kripto Para Piyasasındaki Büyük Artış

Architect Partners’ın raporuna göre, kripto para piyasasının toplam değerindeki 750 milyar dolarlık artış, ABD’de spot Bitcoin ETF’lerin piyasaya sürülmesi ve bu fonların 15 milyar doların üzerinde yatırım almasından kaynaklandı. Bu gelişmeler, kripto para piyasasında büyük bir hareketlenme yarattı ve piyasayı olumlu etkiledi.

İnternet ile Kripto Para Piyasası Arasındaki Benzerlikler

Raporda, kripto para piyasasının, ayı piyasasından sonra internetin 2000 yılındaki dot-com balonunun patlamasının ardından toparlanmasından çok daha hızlı bir şekilde iyileştiği belirtildi. Kripto paraların ve internetin benzer teknolojilere sahip olduğuna dikkat çeken rapor, şu ifadelere yer verdi:

“İronik bir şekilde, kripto internetin üvey çocuğuydu ancak şimdi selefinden daha iyi performans gösteriyor. Döngülerinin aynı bölümünde internetin değerini aşıyor.”

İşlem Faaliyetlerindeki Artış

Raporda, kripto para piyasasındaki işlem faaliyetlerinin de arttığı belirtildi. İkinci çeyrekte açıklanan işlem değeri 2,7 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşarak önceki sekiz çeyreğin toplam değerini aştı. Bu artış, kripto paraların giderek daha fazla kullanıldığını ve benimsenme oranlarının arttığını gösteriyor.