clear and close
No data

Ekonomistlere Göre Fed ‘Fazla’ Sıkı

12/02/2024 11:40:29
Ekonomistlere Göre Fed ‘Fazla’ Sıkı

ABD’de ekonomistler arasında yapılan bir ankete göre, Federal Rezerv’in (Fed) parasal duruşu fazlasıyla sıkı olarak algılanıyor. Ankete katılanların büyük bir bölümü, Fed’in finansal koşulları biraz fazla sıkı tuttuğunu düşünmeye başladı.

Ankete göre, katılımcıların %21’i ABD merkez bankasının mevcut para politikasını “çok kısıtlayıcı” olarak değerlendirdi.

Anket sonuçları, Ulusal İktisat Derneği’nin (NABE) bu hafta Washington’da gerçekleştireceği yıllık ekonomi politikası konferansı öncesinde yayınlandı ve 30-31 Ocak’taki son politika toplantısından hemen önce derlendi.

Fed yetkilileri, 1980’lerin başından bu yana en hızlı sıkılaştırma döngüsünde bulunuyorlar. Mart 2022 ile geçen yılın Temmuz ayları arasında, Fed politika faizini beş puandan fazla artırdı.

Enflasyon, 2023’ün ikinci yarısında hızla gerileyerek, finansal piyasalarda Fed’in 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirdi.

Ocak toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, politika faizinde değişikliğe gitmezken, Mart ayındaki bir sonraki toplantının faiz indirimleri için olası bir başlangıç noktası olmayacağını belirtti.

Piyasada fiyatlamalar, gevşemenin Mayıs ayında başlayacağına işaret ediyor.

Powell, sağlam ekonomik büyüme ve güçlü istihdam piyasasını Fed’in sıkılaştırma önlemlerini geri almaya başlamadan önce acele etmemesinin nedenleri olarak gösterdi.

2 Şubat’ta açıklanan istihdam verileri, istihdam artışının yıl başında beklenenden çok daha yüksek olduğunu ve 2023’teki istihdam artışının da daha yüksek revize edildiğini gösterdi.