clear and close
No data

Emekliye Ek Zam İçin Kritik Zirve

10/07/2024 15:19:56
Emekliye Ek Zam İçin Kritik Zirve

Emekli aylıklarına ek zam yapılması konusundaki çalışmalar kapsamında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın bu akşam ya da yarın bir araya gelmesi bekleniyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, daha önce partisinin MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda emekli aylıklarına ilişkin çalışmalardan bahsetmişti. Çelik, “Üzerinde çalışılıyor. Çalışma devam ediyor. Henüz karar verilmiş değil. Şu zamana yetişir mi diye bir değerlendirme yapmamız söz konusu değil. OVP’nin korunması esas olmak üzere toplumumuzun her kesiminin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

1,8 Milyon İşçi Emeklisi Zam Alamamıştı

Altı aylık enflasyon farkının belirlenmesiyle birlikte milyonlarca memur ve emeklinin zam tablosu netleşmiş ve emeklilerin alacağı zam oranı yüzde 24,73 olarak hesaplanmıştı. Ancak bu zamların emeklilerin aldığı aylık maaş yerine kök aylığa yapılması nedeniyle milyonlarca emekli zamdan faydalanamamıştı. Örneğin, kök aylığı 8 bin lira olan bir emeklinin maaşı yüzde 24,73 zamla 9 bin 978 lira olmuş ve maaşı 10 bin liraya tamamlanmıştı. Ancak Ocak ayından beri 10 bin lira alan emeklinin maaşında herhangi bir artış olmamıştı.

Hangi Formüller Konuşulacak?

Emekli aylıklarının artırılması için birkaç formül gündeme gelecek. Bunlardan biri kök aylıkların artırılması. Bu artışın altı aylık enflasyon oranı kadar olabileceği belirtiliyor. Ayrıca, taban maaşın asgari ücret ile eşitlenmesi de gündemde.

İkinci bir seçenek olarak refah payı eklenmesi düşünülüyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına Ocak 2024 itibarıyla 6 aylık artış oranının yüzde 49,25’e yükseltilmesi planlanıyor.

Üçüncü seçenek olarak ise kök aylıklarına seyyanen artış yapılması öne çıkıyor.

Taban maaş artışı ve refah payı gibi tedbirlerin uygulanabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Verilecek karardan sonra yasal düzenleme hemen Meclis’e sevk edilerek yürürlüğe sokulacak ve o ay içinde farklar belli bir takvim çerçevesinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak.