clear and close
No data

Erdoğan: Ülkemizin risk primindeki düşüş sürüyor

12/02/2024 20:11:16
Erdoğan: Ülkemizin risk primindeki düşüş sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

  1. Turizmde Başarı: 2023 yılı, Türkiye turizmi için önemli bir dönem oldu. Turizm geliri 54 milyar 315 milyon dolara ulaştı ve ziyaretçi sayısı 57 milyon kişiyi aştı.
  2. Ekonomik İlerleme: Türkiye, olumsuz uluslararası koşullara rağmen hedeflerine kararlılıkla ilerliyor. Ocak ayında ihracat 20 milyar doları aşarak tarihin en yüksek Ocak ayı ihracat tutarına ulaştı.
  3. Düşen İşsizlik Oranı ve Güven: Türkiye’de işsizlik oranı Aralık 2023’te bir önceki aya kıyasla 0.1 puan düşüşle yüzde 8,8’e geriledi. Uluslararası piyasalarda Türk ekonomisine güvenin artması memnuniyet verici. Risk primindeki düşüş devam ediyor.
  4. Uzay Misyonu Başarıları: Türkiye, insanlı uzay misyonunu başarıyla tamamladı. Türk Hava Kuvvetleri’nden yetişen seçkin pilot Alper Gezeravcı, uluslararası uzay istasyonundaki görevini tamamlayarak ülkeye döndü. İkinci astronotumuz da yakında yörünge altı uçuş için uzaya gönderilecek.
  5. Savunma Sanayii ve F-16 Kararı: Savunma sanayiinde önemli başarılar elde edildi. ABD’den alınan F-16 talebi memnuniyet verici. Türk savunma sanayii bundan sonra daha hızlı ilerleyecektir.
  6. Deprem Bölgesinde İnşaat Çalışmaları: Kahramanmaraş depremleri sonrasında, 11 il ve 14 milyon insan etkilendi. Deprem bölgesinde yeniden inşa çalışmaları hızla devam ediyor. Şu ana kadar 31 binin üzerinde konut ve köy evi teslim edildi. 2 ay içinde 75 bin konutun teslimi planlanıyor. Yıl sonuna kadar 200 bin evin teslim edilmesi hedefleniyor. Ayrıca, deprem bölgesinde şehirlerin ana meydanları, caddeleri ve altyapıları da yeniden inşa ediliyor.