clear and close
No data

Fed Başkanı Powell, 2024’te Faiz İndirimi Sinyali Verdi

04/04/2024 08:03:52
Fed Başkanı Powell, 2024’te Faiz İndirimi Sinyali Verdi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonun %2 hedefine “inişli çıkışlı” bir yolda ilerlediğini ve bu yılın bir noktasında faiz oranlarının düşürülmesini beklediklerini ifade etti. Powell’ın Stanford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, enflasyonun beklenen şekilde azalması durumunda Fed’in 2024 yılında ana faiz oranını üç kez düşürmeye hazır olduğunu belirtti.

Powell, “Ancak son veriler, sağlam bir büyüme, güçlü ancak yeniden dengelenen bir işgücü piyasası ve bazen kabarcıklı bir patikada %2’ye doğru ilerleyen enflasyondan biri olmaya devam eden genel tabloyu önemli ölçüde değiştirmiyor,” dedi. Bu açıklamalar, Fed’in ekonomik büyüme ve işgücü piyasasının durumuna dikkatle yaklaştığını gösteriyor.

2024 yılı için faiz indirimi planlarına değinen Powell, Fed’in politika faizini düşürmeye başlamanın uygun olacağını düşündüğünü belirtti. Ancak, enflasyonun son okumalarının bir “çarpma”dan daha fazlası olup olmadığının belirlenmesinin “çok erken” olduğunu vurguladı. Powell, enflasyonun kararlı bir şekilde %2’ye düştüğüne dair daha fazla güven kazanılana kadar faiz oranlarının düşürülmesinin beklemede kalacağını yineledi.

Bu açıklamalar, Fed’in enflasyonla mücadele konusundaki dengeli yaklaşımını ve ekonomik koşulların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Fed’in ekonomik gelişmelere yanıt olarak faiz politikasını ayarlama konusunda esnek kaldığı ve gelecek dönemde politika faizinde değişiklik yapılması ihtimalinin açık olduğu görülüyor.