clear and close
No data

Garanti BBVA’dan Hibrit Enerji Santrali İçin Ek Finansman Anlaşması

15/11/2023 14:05:31
Garanti BBVA’dan Hibrit Enerji Santrali İçin Ek Finansman Anlaşması

Garanti BBVA, yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım daha atarak, Beyçelik Elawan Renewables Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. ile rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımları için ek bir finansman sözleşmesi imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde, Yahyalı Rüzgar Enerji Santrali yatırımı ve kapasite artırım projelerine toplamda 145 milyon dolarlık finansman sağlanacak.

Beyçelik Holding ve Japonya merkezli Orix Grubunun İspanyol şirketi Elawan Energy ile ortaklığı sonucu, 60 MW’lık hibrit güneş enerji santrali devreye alınacak ve mevcut 82.5 MW kapasiteli rüzgar enerji santralinin kapasitesi 91.5 MW’a yükseltilecek. Bu genişlemeyle toplam yatırım tutarı 180 milyon doları aşacak.

150 MW’ı aşan toplam kapasiteye sahip olacak projede, 27 rüzgâr türbini ve 108 bin güneş paneli bir arada çalışacak, yılda 380 milyon kWh yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi gerçekleştirecek. Proje, tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin enerji ithalatını azaltmaya ve yıllık yaklaşık 200 bin ton karbon salımını engellemeye katkı sağlayacak.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, bankanın Türkiye’nin net sıfır karbon hedefine ulaşmasına katkı sağlayacak projelerin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Akten, bu projenin finansmanında uluslararası bir ortaklıkla çalışarak bankanın bu alandaki gücünü gösterdiğini ve yenilenebilir enerji sektörüne yönelik finansman çözümleri sunmaya devam edeceklerini belirtti.