clear and close
No data

İBB, İGDAŞ’ı Halka Arz Etmeyi Planlıyor

16/05/2024 09:35:57
İBB, İGDAŞ’ı Halka Arz Etmeyi Planlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehirdeki doğalgaz dağıtım şirketi İGDAŞ’ı halka arz etmeyi planladığını açıkladı. İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, İGDAŞ’ın 10 milyar dolar değerlemeyle halka arz edilmesi planlandığını belirtti. Vural ayrıca İspark, Hamidiye ve Halk Ekmek gibi diğer belediye iştiraklerinin de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu ifade etti.

İBB, bu planını belediye meclisinde CHP’nin çoğunluğu elde etmesiyle birlikte hızlandırmayı hedefliyor. Vural, “Eskiden bir projeyi kabul etmek için yaklaşık bir yıla ihtiyaç duyarken, şimdi oldukça hızlı karar alabiliyoruz” dedi.

İGDAŞ’ın halka arz planı ilk olarak 2010’larda gündeme gelmişti, ancak hayata geçememişti. Vural, daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda İGDAŞ’ın 10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceğini ve belediyenin İGDAŞ’taki hissesini yüzde 90’ı aşkın seviyeden yüzde 20’nin altına indirmeyi hedeflediğini belirtti. İGDAŞ, 2022’de 35,8 milyar lira (1,1 milyar dolar) gelir elde etti.

Vural, “Bir finans insanı olarak özelleştirmeden yanayım. Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini de ifade etti.

İGDAŞ’ın Ardından İspark mı?

Vural, İGDAŞ’ın ardından otopark şirketi İspark’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar arasında olduğunu belirtti. Ancak, İspark’ın satışının henüz masada olmadığını söyledi.

İstanbul’un Projeleri ve Finansman İhtiyacı

İstanbul, 16 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve Türkiye ekonomisinin üçte birini oluşturuyor. Şehirde fonlamaya ihtiyaç duyan bir dizi proje bulunuyor. Bu projeler arasında atık kaynaklı enerji santrali, yeni ve tamamlanmamış metro hatları ve mevcut taksi filosunu yüzde 50 büyütecek 10 bin yeni taksi projesi bulunuyor. Vural, “Tüm projelerimiz yeşil veya ESG bağlantılı. Bu yüzden finansman mevcut olacak” dedi.

İBB’nin 2024 Finansman Hedefleri

Vural, İBB’nin bu yıl sermaye piyasaları ve EBRD gibi uluslararası finans kuruluşlarından 1 milyar euro (1,1 milyar dolar) finansman sağlamayı hedeflediğini duyurdu. İBB, ESG tahvil satışları, yeşil kira sertifikaları ve yeşil ve mavi tahvillerin yanı sıra 225 milyon dolarlık bir kaynağı da yurtdışından borçlanacak. Bank of America ve BancTrust Investment Bank’in kurduğu bir SPV’nin tahvil satışı yapacağını ve gelen kaynağı İBB’ye borç olarak vereceğini belirtti.