clear and close
No data

İngiltere’de Ücret Artışı Yavaşladı, İşsizlik Oranı Geriledi

13/02/2024 13:36:09
İngiltere’de Ücret Artışı Yavaşladı, İşsizlik Oranı Geriledi

İngiltere’de ücret artışları beklenenin altında bir seyir izledi, bu durum İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda aceleci olmayıp temkinli kalacağı beklentilerini artırdı. Ülkede işsizlik oranı ise Ekim-Aralık 2023 döneminde bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,2 azalarak yüzde 3,8’e geriledi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan iş gücü piyasası verilerine göre, ülkede istihdam oranı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 75’e yükselerek, önceki üç aylık döneme göre yüzde 0,2 artış gösterdi.

Bu dönemde işsizlik oranı ise yüzde 0,2 azalarak yüzde 3,8’e düştü. Geçen yılın son çeyreğinde işsizlik oranı, 2022’nin aynı dönemine göre değişmezken, istihdamdaki artış dikkat çekici oldu.

İngiltere’de çalışanların ikramiyeler hariç düzenli maaşları, geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda beklenenden biraz daha fazla olarak yüzde 6,2 arttı. Beklenti yüzde 6 artıştı. İkramiyeler dahil ortalama maaşlardaki yıllık artış ise aynı dönemde yüzde 5,8 oldu.

Sektörel bazda incelendiğinde, toptan, perakende, otel ve restoran sektörlerinde yüzde 7,2’lik artışla maaşlarda en yüksek yıllık artışlar görülürken, bunu yüzde 6,9 ile imalat ve yüzde 6,7 ile finans sektörleri takip etti.

Reel (enflasyona göre ayarlanmış) toplam ve düzenli maaşlar ise bu dönemde yıllık bazda sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 1,8 artış gösterdi.

İngiltere’deki bu veriler, ülkenin ekonomik durumu ve iş gücü piyasasının seyrine ilişkin önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor.