clear and close
No data

Küresel Piyasalarda Fed Beklentileri Fiyatlamaları Belirliyor

03/04/2024 09:16:19
Küresel Piyasalarda Fed Beklentileri Fiyatlamaları Belirliyor

Küresel ekonomi sahnesinde, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) tarafından olası üç faiz indirimi beklentisi, piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratıyor. Fed yetkililerinin ve iki üye bankacının açıklamalarına göre, 2023 yılında üç faiz indirimi yapılmasının baz senaryo olduğu belirtiliyor; ancak bu sürece başlamak için herhangi bir acele bulunmuyor.

ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler, Fed yetkililerinin olumlu açıklamaları ve emtia fiyatlarının yükselişi, büyük merkez bankalarının faiz indirimlerine hemen başlamayacağı beklentisini güçlendiriyor. Bu durum, küresel hisse senedi piyasalarında düşüşlere neden oluyor.

Özellikle Asya piyasaları, bu eğilimden etkileniyor. Güney Kore ve Hong Kong borsaları, düşüşlere liderlik ediyor. Çin’de ise Caixin Hizmet PMI endeksinin Mart ayı beklentileri aşmasına rağmen, bu durum piyasada beklenen canlanmayı sağlamadı ve Çin borsası kayıplarını sürdürdü.

ABD’de, iş gücü piyasası ve üretim sektörüne dair olumlu verilerin açıklanması, Fed’in faiz indirimlerini erteleyebileceği görüşünü destekliyor. S&P 500 endeksi, verilerin ardından yüzde 0,7 oranında değer kaybetti ve ABD vadeli endekslerinin de düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Fed üyelerinden gelen açıklamalara göre, 2023 için üç faiz indirimi yapılması bekleniyor, fakat bu adımların atılması için aceleye gerek duyulmuyor. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz oranlarının ayarlanmasına başlamadan önce ekonomik göstergelerde daha fazla iyileşme beklediklerini ifade ediyorlar.

Bu gelişmeler, küresel piyasalarda belirsizliği sürdürürken, yatırımcıların ve piyasa analistlerinin Fed’in gelecek adımlarını dikkatle izlemelerine neden oluyor. Fed’in politika kararları, global ekonomik görünüm üzerinde belirleyici bir rol oynamaya devam edecek gibi görünüyor.