clear and close
No data

Küresel Piyasalarda Hava Durgun

12/02/2024 11:44:47
Küresel Piyasalarda Hava Durgun

ABD Merkez Bankası üyelerinin projeksiyonlarına yaklaşan Fed faiz indirimi beklentisi, piyasalarda sakin bir atmosfer oluşturuyor. Salı günü kritik ABD enflasyon verisinin öncesinde, hisse ve tahvil piyasalarında keskin hareketler gözlenmiyor. Cuma günkü ralliyle S&P 500 endeksi 5 bin puanın üzerinde kapanış yapmıştı, ancak ABD hisse vadelileri şu anda yatay seyrediyor.

Asya Pasifik bölgesinde, Japonya’da ABD tahvilleri tatil sebebiyle işlem görmedi. Ayrıca Çin, Hong Kong, Singapur, Tayvan, Güney Kore, Malezya ve Vietnam piyasaları da tatil nedeniyle kapalı.

Avustralya ve Yeni Zelanda tahvilleri, ABD TÜFE verisi öncesi geriledi. Avustralya’nın 10 yıllık getirisi üç baz puan artışla yüzde 4,15’e yükseldi. Petrol fiyatları ise İran’ın Gazze ateşkes anlaşmasında ilerleme sinyali vermesiyle geriliyor.

Geçen haftayı yüzde 6,3’lük bir yükselişle kapatan Brent petrol nisan kontratı, yüzde 0,5’lik bir düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu. Bitcoin ise bir dizi yeni spot ETF’in işleme başlamasıyla 49 bin dolar seviyesini zorluyor.

AMB’de Faiz İndirimi Zamanlaması Tartışmaları

Avrupa Merkez Bankası üyesi Pablo Hernandez de Cos’a göre, Mart ayında açıklanacak yeni enflasyon ve büyüme tahminleri, faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına karar vermede önemli bir rol oynayacak.

Politika gazetesi tarafından yayınlanan bir röportajda Cos, “Projeksiyonlarımız, orta vadeli yüzde 2 enflasyon hedefimize ulaşmada ne kadar emin olduğumuzu gösterecek. Faiz patikamız, simetrik hedefimizle uyumlu olacak” şeklinde değerlendirme yaptı. Aynı zamanda İspanya Merkez Bankası başkanı olan de Cos, Euro Bölgesi ekonomisinde dezenflasyonun ciddi bir şekilde ilerlediğini ve önümüzdeki çeyreklerde devam edeceğini öngördü.