clear and close
No data

Küresel Piyasalarda Politik Gündem

08/07/2024 09:48:48
Küresel Piyasalarda Politik Gündem

Avrupa piyasalarında Fransa’nın parlamento seçimleri izlenirken, ABD piyasalarında da Başkan Joe Biden’ın yarıştan çekilip çekilmeyeceği takip ediliyor. Fransa seçim sonuçlarıyla euro dolara karşı hafif zayıflarken hisse endeksleri haftaya pozitif başladı.

Bir ara dolar karşısında yüzde 0,4’e kadar gerileyen euro, kayıplarını yüzde 0,1 ile sınırlı tuttu. Euro Stoxx 50 hisse vadelileri yüzde 0,2 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tayvanlı teknoloji hisseleri öncülüğünde hafif yükseldi.

ABD hisse vadelileri hafif ekside seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.260 puanda yatay. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselişle yüzde 4,29 seviyesinde. Bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın Salı ve Çarşamba günkü Kongre sunumları takip edilecek.

Biden’a Çekilme Çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden hafta sonu seçimde kritik rol oynayabilecek eyaletlerden Pennsylvania’da seçim çalışmalarına devam ederken, yarıştan çekilmesini isteyen Demokratların sayısı artıyor.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, ABD Kongresi’nde görevli bazı etkili Demokratlar Biden’ın seçim yarışından çekilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu görüşü dile getirenler arasında ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Jerrold Nadler, Joe Morelle, Adam Smith ve Mark Takano bulunuyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, bu üyeler pazar günü Temsilciler Meclisi azınlık grubu lideri Hakeem Jeffries’in gerçekleştirdiği özel sanal toplantıda görüşlerini belirtti. Böylece toplam dokuz Demokrat milletvekili Biden’a çekilme çağrısı yapmış oldu.

Demokrat milletvekili Adam Schiff hafta sonu NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, “Joe Biden’ın kendi iyiliği ve mirası için Donald Trump’ı yenebilir mi diye düşünmesi gerekecek” ifadelerini kullandı.

4o