clear and close
No data

Petrolde Sakin Seyir

14/05/2024 10:46:48
Petrolde Sakin Seyir

Petrol, yatırımcıların OPEC raporunu ve enflasyon verilerini beklemesiyle sakin seyrediyor. OPEC’in piyasa görünümü açıklanmadan önce, yatırımcılar arz kısıntılarının uzatılıp uzatılmayacağına dair işaretler arıyor ve para politikasına ilişkin beklentileri şekillendirecek ABD enflasyon verileriyle yükselişini sürdürdü.

Brent Pazartesi günü yüzde 0,7 yükseldikten sonra varil başına 83 doların üzerinde işlem görürken, ABD ham petrolü 79 dolara yaklaştı. Kartelin aylık derinlemesine incelemesi, üyelerin politikaya karar vermek için toplanmasından yaklaşık iki hafta önce gerçekleşiyor.

ABD’de Salı günü geç saatlerde üretici fiyat verileri ve ertesi gün tüketici verileri yayınlanacak, bu da Fed’in faiz oranlarını düşürme olanağına sahip olup olmadığına veya kesinti beklentilerinin 2025’e itilip itilmeyeceğine dair ipuçları verecek.

Orta Doğu’daki gerilimlerin tetiklediği jeopolitik risk priminin büyük ölçüde buharlaşmasıyla, ham petrol Nisan ayından bu yana düşüş eğiliminde. Yine de OPEC ve müttefiklerinin akışları kısıtlaması nedeniyle fiyatlar yılbaşından bu yana yüksek seyrediyor ve grubun genel olarak kısıtlamaları ikinci yarıya kadar uzatması bekleniyor.

Commonwealth Bank of Australia analistlerinden Vivek Dhar, “OPEC+’nın muhtemelen mevcut üretim planlarını değiştirmeden tutacağını ve böylece gönüllü arz kesintilerini sağlamlaştıracağını düşünüyoruz” dedi. Dhar, bu ortamda ve gelişmiş ekonomilerin faiz oranlarını düşürmesinin beklendiği bir ortamda, Brent’in üçüncü çeyrekte varil başına ortalama 80 dolar, son üç ayda ise 85 dolar olacağını söyledi.