clear and close
No data

Ray Dalio, Çin Yatırımlarına Olan Bağlılığını Yeniden Teşhis Etti

04/04/2024 12:10:36
Ray Dalio, Çin Yatırımlarına Olan Bağlılığını Yeniden Teşhis Etti

Milyarder yatırımcı Ray Dalio, Çin ekonomisine yönelik “kayıp 10 yıl” uyarısına rağmen, bu ülkedeki yatırımlarına olan güvenini ve bağlılığını bir kez daha vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri ile olan çatışma riskleri ve ekonomik eksikliklere rağmen Dalio, uzun yıllardır sürdürdüğü Çin yatırımlarından vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Bridgewater Associates’in kurucusu olan Dalio, iş dünyasına odaklanan sosyal medya platformu LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımla, Çin halkı ve kültürüyle olan 40 yıllık ilişkisine dair duygularını ifade etti. Dalio, “Çin halkı ve Çin kültürüyle, onları sevmeme neden olan 40 yıllık harika bir ilişkim oldu. Benim için onlarla ve piyasalarıyla ilişki içinde olmak birbirini tamamlıyor” diyerek, bu bağın sadece finansal bir tercih olmadığını, aynı zamanda derin bir kişisel bağ olduğunu belirtti.

Ünlü yatırımcı, zor zamanlarda bile yatırım yapılan pazarlardan çekilmemenin önemine işaret ederek, “İşler iyi gittiğinde girip işler zorlaştığında çıkmıyorum çünkü ben ‘iyi gün dostu’ ve ‘iyi gün yatırımcısı’ değilim” dedi. Dalio, 27 Mart’ta yaptığı bir başka paylaşımda, Çin’in karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklara ve potansiyel risklere dikkat çekmiş, Pekin yönetiminin borçluluk oranını düşürmesi ve para politikasını gevşetmesi gerektiğini öne sürmüştü. Aksi takdirde, Çin’i “kayıp bir on yıl” beklediğini belirtmişti.

Ancak Dalio, Çin liderlerinin akıllı ve cesur kararlar alması halinde, ülkenin mevcut sorunlarının yönetilebilir olduğunu düşünüyor. Bu son açıklamalar, Dalio’nun sadece finansal bir bakış açısıyla değil, aynı zamanda derin bir anlayış ve uzun vadeli bir vizyonla hareket ettiğini gösteriyor. Dalio’nun bu yaklaşımı, diğer yatırımcılara da farklı pazarlara yatırım yaparken daha geniş bir perspektiften bakmanın önemini hatırlatıyor.