clear and close
No data

Şimşek ile Dünya Bankası Başkanı Arasında Basına Kapalı Görüşme

11/06/2024 14:12:30
Şimşek ile Dünya Bankası Başkanı Arasında Basına Kapalı Görüşme

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile bir araya geldi. Görüşme, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gerçekleşti ve yaklaşık 1 saat sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen bu görüşme, uzun süre sonra Dünya Bankası Grubu Başkanı düzeyinde Türkiye’ye yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

AA’nın haberine göre, görüşmede Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ele alındı ve Banga, Türkiye’nin ekonomi programına desteğini yineledi. Ayrıca, Dünya Bankası ile Türkiye arasında 2024-2028 mali yıllarını kapsayan mali ve teknik işbirliğinin temelini oluşturan “Ülke İşbirliği Çerçevesi” görüşüldü. Bu kapsamda afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda geliştirilebilecek işbirlikleri üzerinde duruldu.

Dünya Bankası, Türkiye’nin Eylül 2023’te açıkladığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) hemen ardından, programa desteğini ifade etmek için Türkiye’ye yönelik kaynak tutarını 17 milyar dolardan 35 milyar dolara çıkarmıştı. Bu kaynak, OVP ve 12. Kalkınma Planı’nda belirlenen öncelikler doğrultusunda geliştirilecek projelerin finansmanında kullanılacak.