clear and close
No data

SPK Başkanı: Kısa Sürede Yabancı Yatırımcı Payı Artacak

17/11/2023 20:26:54
SPK Başkanı: Kısa Sürede Yabancı Yatırımcı Payı Artacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 14. Boğaziçi Zirvesi’nde “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” başlıklı oturuma katıldı.

Gönül, Türkiye’deki sermaye piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdi. Borsa’da işlem gören şirket sayısının 529, toplam piyasa değerinin 11 trilyon TL’ye ulaştığını belirten Gönül, 2023 içinde 45 şirketin halka arzının tamamlandığını ve bu şirketlere 63,5 milyar TL fon sağlandığını ifade etti. Pay piyasası yatırımcı sayısının 8 milyonu geçtiğini vurgulayan Gönül, Türkiye’de her 10 kişiden birinin Borsa’da yatırımcı pozisyonuna geldiğini söyledi.

Geliştirilen “Yeşil ve Sürdürülebilir Borçlanma Araçları” ihraçlarına odaklandıklarını belirten SPK Başkanı, bu alandaki çabaların ekim sonu itibarıyla ihraç tutarının 4 milyar TL’yi geçtiğini açıkladı. Ayrıca, Girişim Sermayesi Pazarı’nda yapılacak ilk halka arzların kısa sürede gerçekleştirileceğini ifade etti.

Gönül, Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu ile birlikte “Finansal Okuryazarlık Portalı”nı açacaklarını belirtti. SPK Başkanı, finansal okuryazarlık ve eğitim konusundaki çabaların yanı sıra sermaye piyasasındaki riskleri belirlemeyi ve minimize etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Son olarak, SPK’nın izinsiz sermaye piyasası işlemleriyle mücadelede etkin rol oynadığını ve 2023 yılında denetimi tamamlanan 48 dosyada toplam 131 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Gönül, Türkiye’nin yatırım ortamının iyileştirilmesi ve şeffaflığının artırılmasıyla kısa sürede yabancı yatırımcı payının artacağını ifade etti.