clear and close
No data

TCMB Başkanı Karahan: Sadece Haziran Verisiyle Çıkarım Sağlıklı Olmaz

04/07/2024 11:28:43
TCMB Başkanı Karahan: Sadece Haziran Verisiyle Çıkarım Sağlıklı Olmaz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz” dedi. Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğunu belirterek, para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini söyledi.

Enflasyonda Dezenflasyon Patikası

Başkan Karahan, “Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz” dedi. Karahan, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istediklerini ve enflasyonu düşürme konusunda son derece kararlı olduklarına dikkat çekti.

Enflasyon Verileri ve Geleceğe Dair Beklentiler

Enflasyon, Mayıs ayında yüzde 75,45 ile 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra Haziran ayında yıllık bazda düşüşe geçti. Çarşamba günü açıklanan verilere göre, TÜFE yıllık yüzde 71,60’a gerilerken, aylık fiyat artışı da Haziran’da yüzde 2’nin altına düştü.

“Sadece Haziran enflasyon verisiyle çıkarım sağlıklı olmaz” diyen Karahan, “Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor ve bunun fiyatlara da yansımaya başladığını görüyoruz, ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmıyoruz” ifadelerini kullandı. Karahan, Merkez Bankası’nın kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ettiklerini vurguladı.

Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri

TCMB, Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayan düşüş ile yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. Reuters anketinde ise piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 civarında.