clear and close
No data

TCMB, dövizde alıma döndü

03/04/2024 21:37:40
TCMB, dövizde alıma döndü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uzun bir aradan sonra bugün döviz piyasasında alıcı konumda bulundu. Bankanın döviz alımları, Dolar/TL’nin 31,90 seviyelerine yaklaştığı bir noktada başladı ve gün boyunca devam etti.

Bloomberg HT’ye bilgi veren kaynaklara göre, TCMB’nin piyasaya döviz alımlarıyla başlayan bu süreçte Dolar/TL, gün sonunda yüzde 0,35’lik bir düşüşle 31,93 seviyesine geriledi. Ancak, TCMB’nin gerçekleştirdiği döviz alımlarının toplam miktarı doğrudan müdahale kapsamında olmadığı için açıklanmıyor.

Özellikle yeni ekonomi yönetimi sonrasında TCMB’nin rezervlerinde görülen hızlı artış, bu yılın başından itibaren tersine dönmüştü. Ancak, geçen hafta yapılan 500 baz puanlık faiz artışı sonrasında net rezervlerde 200 milyon dolarlık bir artış kaydedilmişti.

Yerel seçimlerin ardından ekonomi politikalarına devam edileceği mesajının güçlü bir şekilde verilmesi ve yabancı bankaların raporlarının etkisiyle, döviz talebinde bir azalma yaşandı. Bu durum, hem tüzel hem de gerçek kişilerde dövizden TL’ye dönüş hareketini tetikledi. Merkez Bankası’nın 31,95 seviyelerinden döviz alımına başlamasıyla birlikte, kaybedilen rezervin tekrar inşa edileceği beklentileri arttı.