clear and close
No data

TCMB Düşük Gelen Enflasyonu Nasıl Değerlendirdi?

04/07/2024 10:13:31
TCMB Düşük Gelen Enflasyonu Nasıl Değerlendirdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran ayına ilişkin enflasyon değerlendirmesini yayımladı. TCMB, sekiz ay sonra yavaşlayan yıllık enflasyon verisinin ardından fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaştı.

TCMB, yıllık enflasyonun hizmet grubu hariç tüm gruplarda gerilediğini belirtti. Hizmet grubunda aylık fiyat artışının önceki aya kıyasla zayıflamakla beraber görece yüksek seyrini koruduğunu ifade eden TCMB, kira ve lokanta-otel alt gruplarındaki fiyat artışlarının yavaşladığını, ancak ulaştırma ve haberleşme hizmetlerindeki fiyat artışlarının güçlendiğini bildirdi.

TCMB’nin değerlendirmesine göre, dayanıklı mal fiyatları döviz kurundaki ılımlı seyir, iç talep gelişmeleri ve otomobilde gerçekleştirilen indirim kampanyalarına bağlı olarak Haziran ayında geriledi.

“Kırmızı Et Fiyatları Azaldı”

Gıda grubunda aylık fiyat artışının bir önceki aya yakın gerçekleştiğini belirten TCMB, bu dönemde işlenmiş gıda alt grubunda ekmek ve tahılların fiyat artışının öne çıkan kalem olduğunu vurguladı. İşlenmemiş gıda alt grubunda ise mevsimsellikten arındırılmış verilerin taze meyve ve sebze fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğini işaret ettiğine dikkat çeken TCMB, son aylarda belirgin bir artış eğilimi sergileyen kırmızı et fiyatlarının Haziran ayında azaldığını açıkladı.