clear and close
No data

TÜİK Başkanı Açıkladı: Haziran Enflasyonu Neden Düşük Geldi?

09/07/2024 10:03:16
TÜİK Başkanı Açıkladı: Haziran Enflasyonu Neden Düşük Geldi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya, Haziran ayı enflasyon oranının beklentilerin altında kalmasının sebeplerini açıkladı. Çetinkaya, kamu zamlarının temmuz ayına ertelenmesi, kurdaki istikrar ve yaz aylarının tarihsel olarak enflasyon düşüşüne katkıda bulunmasının enflasyon oranını etkilediğini belirtti.

Gazetecilerle düzenlediği toplantıda Çetinkaya, “Neden tam da maaş zam oranlarının belirleneceği zaman böyle bir rakam açıklanıyor?” eleştirileri üzerine, “Sorunun muhatabı biz değiliz” diyerek, zamların zamanlaması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na işaret etti. Çetinkaya, “Elektrik zammını 1 Temmuz’da veya 1 Haziran’da yapmanın inanılmaz bir farkı var. Yarım puan veya daha fazla etkiliyor. Bu tercih bu yönde kullanıldı” dedi.

Bloomberg’in haberine göre Çetinkaya, Haziran ayındaki düşük enflasyonun tarihsel bir trend olduğunu vurguladı. “30-40 yıllık aylık enflasyon verilerine baktığınız zaman Haziran ayı her zaman, her zaman en düşük aydır. Yani çoğu yıl negatif gelmiştir. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca seçim atmosferinden kaynaklı veya aşırı kur hareketlerinden kaynaklı bir birikmişlik vardı” ifadelerini kullandı.