clear and close
No data

Uluslararası Bankalar, Alman Varlıklarına Rekor Talep Gösteriyor

13/02/2024 15:13:03
Uluslararası Bankalar, Alman Varlıklarına Rekor Talep Gösteriyor

Küresel bankalar, Brexit sonrası Avrupa Birliği’nde varlık dağılımını yeniden şekillendirerek Alman varlıklarına yöneliyor. Bankaların Almanya’daki varlıklara olan talebi Eylül sonunda 2 trilyon euroyu aşarak rekor seviyeye ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın verilerine göre, yabancı bankaların tuttuğu Alman varlıkları Eylül sonu itibariyle 2,04 trilyon euroya (2,2 trilyon dolar) yükseldi. Bu rakam, yaklaşık 8 yıl önce Brexit referandumunun gerçekleştiği dönemdeki değerin altı katına denk geliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın bulunduğu Frankfurt, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından bankaların yeni bir sığınak noktası haline geldi.

Alman Maliye Bakanı Christian Lindner, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Brexit sonrasında yaklaşık 50 şirketin Almanya’ya taşındığını ve bu rakamın artmaya devam edebileceğini belirtti. Lindner ayrıca, Almanya’nın finans sektöründe daha iyi bir konuma gelmesi gerektiğini vurgulayarak, yeni öneriler sunmak için çalıştıklarını ifade etti.

Uluslararası bankaların Almanya’ya olan bu artan ilgisi, Avrupa’nın finans merkezlerindeki dengeleri değiştirme potansiyeline sahip önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.