clear and close
No data

Yapay Zekâ ve Geleceği: Yuval Noah Harari Türkiye İş Bankası Konferansında Konuştu

01/10/2023 11:08:06
Yapay Zekâ ve Geleceği: Yuval Noah Harari Türkiye İş Bankası Konferansında Konuştu

Yapay Zekâ Dönemi ve İnsanlık: Harari’den Gelecek Vizyonu

Yuval Noah Harari, ünlü tarihçi ve filozof, Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” konferansında yapay zekâ ve gelecek trendleri üzerine çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Yapay zekânın özgün niteliğini vurgulayan Harari, bu teknolojinin kendi kendine karar verebildiği ilk teknoloji olduğunu belirtti. “Yapay zekâ, organik hayatın evrildiği milyarlarca yılın aksine, birkaç on yıl içinde evrilebilir,” dedi Harari. Bu sürecin, organik hayatın evrimine kıyasla milyonlarca kez daha hızlı ilerlediğini ekledi.

Harari, yapay zekâ konusundaki en büyük zorluğun, bu alandaki risklerin tam anlamıyla anlaşılamamış olması olduğunu belirtti. Kontrol kaybı riskini vurgulayan Harari, “Yapay zekâ, finansal cihazlar geliştirebilir ve bu cihazlar insanların anlayabileceğinin ötesinde olabilir,” dedi ve yapay zekânın finansal sistem üzerinde artan bir güç kazanabileceğine işaret etti.

Harari ayrıca, yapay zekâyı düzenlerken güvenliğe ve kontrol mekanizmalarına önem verilmesi gerektiğini vurguladı. “Otomotiv şirketleri yatırımlarının yüzde 20’sini güvenliğe yönlendiriyorsa, yapay zekâda da güvenliğe yüzde 20 yatırım yapmalıyız,” diye konuştu.

Ayrıca, Harari, yeni dünya düzenine de değindi. Milliyetçi liderlerin ulusal çıkarları ön plana koyduğunu belirtti ve küresel zorlukların ancak uluslararası iş birlikleriyle aşılabileceğini dile getirdi.

Yapay zekânın, tüzel kişilikler oluşturabileceğini ve bu kişiliklerin banka hesapları olabileceğini, çalışan istihdam edebileceğini de sözlerine ekledi. Harari, “Yapay zekâya harcadığımız her 1 dolara karşılık insana da 1 dolar harcamalıyız,” dedi ve çocuklara, esnek olmaları, öğrenmeye devam etmeleri ve değişime açık olmaları gerektiğini öğütledi.

Harari, konferansta Atatürk’ün bilimle ilgili sözlerini de anımsatarak, “Liderlerin gelecek vizyonu olmalı. Atatürk eskiye bakmadı ve gelecek için bir vizyon oluşturdu. İşte bu ruha şimdi de ihtiyacımız var,” dedi.

Bu iki günlük konferans, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali ve Genel Müdürü Hakan Aran’ın ev sahipliğinde İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirildi. İktisadi bağımsızlık temasıyla başlayan konferans, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasıyla start aldı.